2020-10-13
Temizlik, Hijyen ve Gıda Güvenliği

Yiyecek operasyonunuzun temiz ve düzenli olmasını sağlamak, iyi gıda hijyeni uygulamasının ön koşuludur. Müşterilere olumlu bir imaj kazandırır. Kötü hijyen koşulları müşteri kaybına sebebiyet verebilir ayrıca ciddi gıda zehirlenmelerine neden olup yasal ceza ve yaptırımlara sebebiyet verebilir. Temizlik ve hijyeni birinci önceliğiniz haline getirmelisiniz.
 

İyi Temizlik, İyi Hijyen Demektir
 

Yüksek kaliteli temizlik ekipmanları ve ürünleri kullanmak hijyen ve temizliğin anahtarıdır.  Bu nedenle, temel düzeyde gıda ile temas eden yüzeyleri temizlemek için, zemin temizliğinde kullanılan ekipmanlar kullanılmamalıdır. Farklı temizleme işlemleri için farklı temizlik ürünlerinin ve ekipmanlarının kullanılması gerekir. Doğru temizlik, doğru ekipman ve ürün seçimi ile olur.  

Yetersiz temizlik, gıdaların mikrobiyolojik, kimyasal veya alerjen kontaminasyonu gibi standart gıda güvenliği risklerinin yanı sıra bozulma, et türlerinin ve hayvansal proteinlerin vejetaryen veya vegan ürünlere kazara aktarılması gibi kalite riskleriyle sonuçlanacaktır. Glütensiz veya vegan yemekler sunan veya gerçekten de 'içermeyen' yiyeceklerin menülerini sunan yemek şirketleri için, hazırlıklar arasında doğru temizlik ve hijyen ürünleri kullanarak uygun temizlik özellikle önemlidir.
 

Gıda Hijyeni ve Temizlik için Personel Yetiştirmenin Önemi
 

Gıda hijyeni prosedürleri uygulandığında, tüm personelin etkili bir şekilde uygulanmasını sağlamak için yeterli eğitime ve bilgiye sahip olması gerekir. Yeni başlayanların da işe başlamadan önce rolleriyle ilgili gıda güvenliği ve temizlik temel ilkelerini anlamaları için oryantasyon süreci iyi bir uygulamadır. Herhangi bir eğitimi kaydetmek veya bünyenizde barındırmak bu işlemler için size kolaylıkta sağlayabilir.

Henchell olarak, gıda hijyeni uzmanlarımız ve gıda hijyenine özel ürünlerimizle her zaman yanınızdayız.

Gıda Hijyeni
Bizi Takip Edin
Size bir kampanya haberimiz var!
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır